aktualne

Otestovali jsme notebook s výkonem herního počítače

Shrnutí: Skutečně výkonný herní notebook s pořádným hardwarem a 300 Hz displejem. Zahrajete se na něm všechny dostupné hry včetně Cyberpunk i při nastavení nejvyšších detailů. Cena není malá, ale adekvátní tomu, co notebook nabízí.
Cena: 2 239 €
Produkt na test poskytla společnost Asus

Pamatujete se ještě na dobu, kdy byly v obchodech běžně dostupné i výkonné grafické karty? Od léta je situace tak špatná, že bez pravidelného sledování nabídky internetových obchodů je prakticky nemožné si koupit normální grafickou kartu.

Než samotnou grafickou kartu si koupíte jedině už hotový počítač nebo herní notebook. Zde navíc už dávno neplatí, že se ani zdaleka nevyrovnají plnohodnotným herním počítačem.

Sorry, the video player failed to load. (Error Code: 101102)
My jsme vyzkoušeli ROG Strix SCAR 15, notebook podle výrobce určen i pro skutečně náročného hráče. Nepůsobí zbytečně futuristicky, není ani přehnaně velký, ale co nejdůležitější, je skutečně výkonnější než většina drahých herních počítačů.

Na náš vkus mnoho světýlek
Herních notebooky nezvyknou mít krásný design. Tvůrci zde mají omezené ruky kvůli potřebě účinného chlazení a zažité představě, že hráči vyžadují extravagantnost a co nejvíce barevných světýlek.

Tento trend zatím úspěšně překonalo jen pár výrobců, zbytek stále věří v magickou sílu RGB osvětlení. Uznáváme, že na část zákazníků mohou mít designově levné světelné efekty požadovaný vliv, pro zbytek je to jen nepodstatný doplněk, který pravděpodobně hned po koupi vypnou.

Pokud patříte do skupiny libující tento typ efektů, je testován notebook dobrou volbou. Kromě podsvícené klávesnice najdete světelné pásy po obvodu, logo na víku displeje a dokonce i na spodní části displeje.

ROG Strix SCAR je herní notebook tělem i duší, tedy má výkonný hardware a své určení vzhledem rozhodně nezapře. Do úplných extrémů nejde, dokonce i na první pohled vůbec nepůsobí výstředně.

Při 15,6-palcové úhlopříčce je trochu mohutnější, hrubší, ale se stále akceptovatelnou hmotností 2,35 kilogramu. Na denní přenášení rozhodně není vhodný, v případě potřeby si ale bez problémů s sebou vezmete. V tom případě ale nezapomeňte na masivnější napájecí adaptér s výkonem až 240 wattů.

ROG Strix SCAR 15 (8 fotografií)
Konstrukce kombinující plasty a kov působí dostatečně pevně, dokonce lepší, na co jsme byli za roky v segmentu herních notebooků zvyklí. S odolností byznys notebooků se samozřejmě nemůže srovnávat, je to úplně jiný segment.

Snahu o dosažení kompaktního designu vidno na úzkém rámečku kolem displeje. Ve srovnání s multimediálním Dell XPS 15 je herní Asus stále viditelně mohutnější, přičemž volné místo rozumně využívá rozměrově velkým a dobrým touchpadem, který funguje i jako dotyková numerická klávesnice.

Při klávesnici jsme čekali numerickou část, která nám ale nechybí. Na co jsme si nevěděli zvyknout, je pravý řadu multimediálních kláves. Jeho využití je sporné, navíc je kvůli němu jsou klávesy jako Enter a Shift posunuté a nekončí nad šipkou vpravo.

Nelíbil se nám ani použitý font. Chápeme, že má zřejmě reprezentovat herní určení notebooku, přesto bychom upřednostnili něco snadněji čitelné. Co chválíme, jsou samostatná tlačítka pro úpravu hlasitosti, vypnutí mikrofonu a změnu výkonu.

Opticko-mechanické spínače jsou skvělé nejen na hraní, ale nám vyhovovaly i během běžné práce. Jen si musíte zvyknout na odlišný, či spíše hlučnější zvuk, tak typický pro klasické herní klávesnice.

Barevná je klávesnice, boky notebooku a také část pod displejem. (Zdroj: Matouš Paculík)
Za hardware se stydět nemusí
Výrobce nabízí notebook v několika konfiguracích, shodně s pořádně vysokou cenovkou. Zatímco při běžných noteboocích máte často na výběr z cenově rozdílných řešení, zde je i ta nejlevnější konfigurace drahá.

V námi testované konfiguraci jsme nenašli slabé místo, dokonce i procesor AMD Ryzen 7 5800H překoná většinu toho, co najdeme ve výkonných herních počítačích.

Je založen na moderní Zen 3 architektuře, vyrobených 7 nanometrovým procesem a obsahuje osm jader schopných zpracovat 16 vláken současně. Hrubý výkon vás omezovat nebude ani při náročných aplikacích, ani při nejnáročnějších hrách.

Pro hráče je nejdůležitější grafická karta, v tomto případě je to mobilní verze GeForce RTX 3080. Parametry se té klasické nevyrovná a má blíže spíše ke klasické GeForce RTX 3070. I tak je ale extrémně výkonná, stačí se podívat na tabulku s testy.

Nejnovější články

Další články autora